קורס ביבליותרפיה | כתיבה תרפיה 2022-23

קורס ביבליותרפיה | כתיבה תרפיה שנתי 2022-23


 


קורס ביבליותרפיה | כתיבה תרפיה שנתי

2022-2023
 
 
בהנחיית ריבה פרי

     
במפגש הביבליותרפי  סיפורים, שירים, מטאפורות ותהליכי כתיבה 
נשזרים בתוך הדיאלוג הטיפולי

בקורס נעמוד על האיכויות המרפאות של הטקסט,
ונחווה את האיכויות התרפויטיות של מעשה הכתיבה. 
 
תכנית הקורס כוללת מפגש חווייתי ויצירתי עם טקסטים ספרותיים, שירים, פזמונים פופולריים, מיתוסים ואגדות; טכניקות שונות לגירוי הכתיבה, הזמנה לתהליכי כתיבה אישיים בסוגות כתיבה שונות (כתיבה אינטואיטיבית, כתיבה יומנית, כתיבת מכתבים, כתיבת פרוזה, כתיבת שירה ועוד), ודרכים להתייחס לתוצרי הכתיבה; עבודה עם מילים ומטאפורות, תמונות, קלפים, סיפורי ילדות, חלומות ודמיון; והבנה מעמיקה של תהליך היצירה כתהליך מצמיח ומרפא.
 
בקורס נתנסה ונדון בכתיבה כבית וכמעשה של בניה; הכתיבה כמקום סודי ופרטי של הכותב; כתיבה, דמיון פעיל ומגע מעמיק עם העולם הפנימי (יונג), הכתיבה כמשחק; מעשה הכתיבה כמרחב פוטנציאלי; כתיבה והיכולת להיות לבד (וויניקוט); כתיבת חלומות וכתיבה חלומית; הכתיבה כ"אובייקט מתמיר" (בולאס) והכוח הטרנספורמטיבי של הכתיבה; הכתיבה כדיאלוג פנימי וכדיאלוג עם חלקי עצמי; הכתיבה כמחביאה וכמגלה; לכתוב טראומה – הכתיבה בשרות הטיפול בטראומה; הכוח התרפויטי של הבדיון; ונעסוק באופנים שונים של יישום הכתיבה ככלי בקליניקה כולל דוגמאות מחדר הטיפול.
 
מההתנסות האישית בכתיבה נצא לדיון בעקרונות להנחייה מיטיבה של תהליכי כתיבה בעבודה עם יחידים או קבוצות, ילדים מתבגרים ומבוגרים:
הנחייה שיוצרת מרחב בטוח באמצעות אמפטיה וקבלה, הנחיה המעוררת סקרנות, מעודדת ומאפשרת משחקיות, הנחייה מעשירה שמגרה יצירתיות, הנחייה שמעמידה את הכותב ואת קולו הפנימי במרכז, הנחייה שאינה חוששת בעמדה "לא יודעת" והיא נמנעת מביקורתיות; והנחייה שמנתבת את כוחות הקבוצה לתמיכה ולהכלה  של כל משתתפיה.


הקורס בנוי משילוב בין התנסות אישית ויצירתית
לבין דיון בתיאוריות רלוונטיות
ובאפשרויות היישום בשטח

מיועד לאנשי מקצוע מתחום הטיפול, החינוך, הייעוץ וההנחייה


 *
 
בקורס השנתי 28 מפגשים שבועיים של 4 שעות אקדמיות:   
 
ימי שלישי בבוקר, שעות  10:00-13:15

 
סה"כ 112 שעות 

הקורס מתקיים בהרצליה

מוכר כקורס רשות  לעובדי הוראה בשבתון
קוד מוסד: 1777
 

מועד תחילת הקורס: 1.11.22     מועד סיום הקורס: 30.06.2023

​​​​​​​שני סמסטרים אקדמיים

(מועדי החופשות יפורסמו בהמשך)
 

 
מחיר הקורס: 6500 ₪  כולל מע"מ   

ניתן לחלק ל-10 תשלומים הקורס הינו קורס היברידי 
אשר יועבר בחלקו באמצעות זום
ובחלקו יועבר במפגשים פרונטליים 
בשילוב אפשרות של  השתתפות מרחוק באמצעות ה"זום"

וזאת בכפוף לשיקול דעתה של המנחה במהלך הקורס

כולל גישה להקלטות של המפגשים
ההרשמה לקורס מהווה הסכמה לתקנון הקורסים של מוזות


פרטים נוספים, שאלות והרשמה
בטל.054-4587504לשליחת הודעה לוואטסאפ העסקי של "מוזות"
לחצו כאן
(בפנייה בוואטסאפ אנא ציינו את שמכם)


משתתפות בקורס מספרות:

"ריבה היא ה- Good enough mother שלנו, היא נותנת מרחב, שמה גבולות, מהווה דוגמה, ריבה היא הדמיון, המשחק והשרבוט, ההקשבה ועומק ההתבוננות. היא זו המסתכלת על "ילדיה" באהבה ובפליאה. כל אחד הוא יחיד ומיוחד, הוא פלא עבורה. ריבה נתנה לנו מחברת. מחברת  של מילים, מחברת שמחברת.. לעולם שבחוץ ולזה שבפנים.

ואני שבאתי כי רציתי לגעת במילה עם חששות, מחשבות ולעיתים אמירות שהיו יכולות למלא כאן קופות. יוצאת מעזה ומחוזקת באהבת המילה".
                                                                                               
                                                                                                   יעל אבל, מטפלת באמנות


"לפני מספר שנים, כששנת השבתון הגיעה, חברה טובה המליצה בחום על הקורסים של ריבה. נרשמתי לקורס ביבליותרפיה, התחלתי ו...התמכרתי...   התמכרתי לכתיבה האינטואיטיבית והלא אינטואיטיבית, התמכרתי לאופן הנבון, המקבל והרגיש בו מתנהלת כל פגישה, התמכרתי - ואני לא מתמכרת בקלות...
 
הקורס תרם באופן משמעותי ביותר להתפתחות האישית שלי ולעבודתי בהוראה ולכן החלטתי להשתתף בקורסים נוספים של ריבה. לקורסים שלה יש בעיניי תרומה ייחודית לכל מי שעוסק בעבודה עם אנשים. הידע המקיף והמעמיק בתחומים רבים ושונים והרגישות והאמפטיה לכל משתתף בקורס ולמשתתפים כקבוצה יכולים לשמש כמודל. תרומה מיוחדת יש לדרך היצירתית בה ריבה מציגה את החומרים, דרך התורמת, עבור כל משתתף , להכרות מעמיקה יותר עם עצמו ועם היכולות שלו.
 
אני משתתפת  מאז בקורסים נוספים של ריבה. הקורסים שלה מאפשרים להתחדש, מעודדים ולצמוח ומעניקים חוויה מעצימה, מרגשת ומטפחת. והעיקר עבורי – אני לומדת להקשיב לעצמי, לשאול את עצמי מה אני רוצה, לראות גם את עצמי ולא רק את האחרים המשמעותיים לי ולשמור על עצמי. אני לומדת מי אני. 
ואסיים במילה גדולה: ת ו ד ה."
                                                                                 
                                                                 דינה תירוש, עוסקת בחקר האינטואיציה בחשיבה מתמטית


"... בקורס הזה קורה בדיוק ההפך מהנחוץ, הדרוש, הסטנדרטי, השבלוני. הקורס הוא סוג של דיבור מתמשך עם עצמך; לשאול מה נשמע – ואז לחפש את התשובה ולהקשיב לה. מותר ורצוי לדבר, להתמקד ולכתוב על כל מה שיש עמוק בפנים – מחשבות, כאבים, שאלות, קשיים, לבטים. לא העובדות חשובות אלא התחושות; לא התאריכים מעניינים אלא הזיכרונות; לא היעדים או המחירים משמעותיים, אלא תקוות ותשוקות. מה שבוער הוא מה שקובע, ולא מה שראוי או צריך.

ריבה, תודה ענקית על קורס חווייתי, משמעותי מאוד ועוצמתי.. תודה על הנחיה חכמה, רגישה, קשובה ומלאת ידע וחמלה. ניווטת אותנו בין אינסוף שירים, סיפורים, דמויות, דימויים, ארכיטיפים, דמיון מודרך, משחק, נשימות, תיאוריות של הנפש; משייטות בים ענקי ומזמין של מילים, דגות את כל מה שיש לנו בפנים, מצוידות בחכה ארוכה ויצירתית שחילקת לנו בכל שבוע מחדש.


ותודה רבה לכל המשתתפות הנפלאות בקורס, שפתחו את הלב, חשפו את הבטן הרכה ונתנו כל כך הרבה מעצמן".                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      רנן נצר


"למדתי במספר קורסים של ריבה. המיוחד בקורסים שלה, הוא שילוב מנצח בין התנסות מעשית במגוון שיטות ותרגילי כתיבה, לבין דיון לגבי אופי ההנחיה ולגבי טבעה של הכתיבה ושל המפגש עם טקסטים. השילוב הזה מאפשר להפוך למנחה שמקשיב היטב למשתתפים בקבוצה שלו ומזמין את המנחה עצמו להמשיך ללמוד ולהתפתח. בקורסים האלה הזה קיבלתי כלים ייחודיים של פיתוח וטיפוח החשיבה היצירתית, כלים לחקירת כוחה היצירתי של הכתיבה, אשר לא קיבלתי בשום קורס אחר.
מתוך הקורסים האלה בניתי את עצמי כמנחה של כתיבה יוצרת, ובהשראתם אני ממשיכה לפתח את היצירתיות שלי ולהמציא כל פעם מחדש את עצמי כמנחה, יוצרת וכותבת." 

                                                                 נטלי בירקן, מנחה סדנאות כתיבה ״מתנת הכתיבה״

 
דף הבית טלפון