"" כשמגבלות פוגשות דמיון - סדרת השתלמויות


כשמגבלות פוגשות דמיון

 סדרת השתלמויות 
 
בסדרה יתקיימו 8 מפגשים מרוכזים. כל מפגש יפגיש באופן חווייתי ויצירתי בין העולם החיצון לעולמות פנימיים, בין מציאות לבין פנטזיה בין כאב לבין תהליך של יצירה. מתוך החוויה והיצירה נצא לדיון תיאורטי וקליני במשמעויות האישיות והטיפוליות בשאלה: מה עשוי לקרות כשמגבלות פוגשות דמיון.
 

1.  אספקטים לא-מילוליים של המילה 
במפגש הביבליותרפי נעשה שימוש רב במלים ככלי טיפולי, כאשר בתוך הדיאלוג המילולי ממילא עם המטופל נשזרים גם סיפורים, שירים, מטאפורות ותהליכי כתיבה; ובכל זאת נחשבת  הביבליותרפיה כתחום טיפולי "לא-מילולי".  האספקטים הלא-מילוליים של המלה הם תרומתה של הביבליותרפיה לפסיכותרפיה. בסדנה נתנסה בעבודה עם מילים, טקסטים וטכניקות שונות של כתיבה. את ההתנסות ילווה דיון תיאורטי, אשר יקשור בין ההתנסות היצירתית האישית בסדנא לבין השימוש בביבליותרפיה ככלי טיפולי.
 
2.  דימויים בחדר הטיפול  
בהשתלמות נחווה שימוש בטכניקות ה"מזמינות" דימויים אל תוך השיח הטיפולי ומעודדות את העלאתם מן הלא מודע אל המודע; נבחן כיצד ניתן "לצוד" או "לדוג" את הדימויים העולים באופן ספונטני בשיחה; ניצור ונכתוב בהשראת הדימויים; נבחן את השפעתם היצירתית והטיפולית של עצם העבודה החווייתית עם הדימוי ללא פרשנות שלו, ואת משמעותם ותרומתם להבנה פסיכואנליטית מעמיקה של השיח, עם פרשנות שלו.
 
3. אוצרות בעליית הגג 
בסדנא "נטפס" באופן מטאפורי אל עליית הגג הפרטית והמשפחתית, ונחפש אחר האוצרות החבויים שם: חפצים ישנים, ספרים מאובקים, תמונות בשחור-לבן, תכשיטים עתיקים, רהיטים שידעו ימים יפים יותר... נסיר את האבק מעל סיפוריהםשל האוצרות הממשיים והסימבוליים שנמצא, ניצור ונכתוב בהשראתם, ונבחן את הפוטנציאל הטיפולי-ביבליותרפי של התהליך.
 
4. שימושים ביבליותרפיים בקלפים טיפוליים 
בסדנא נעשה סוגים שונים של קלפים טיפוליים ויצירתיים: קלפי HO; Mythos; סדרות שונות שנוצרו בהשראת הטארוט: Motherpeace – Round Tarot Deck, טארוט אגדות וטארוט מיתולוגי; Points of view; מרילין ועוד.... כגירוי והשראה לתהליכי כתיבה וביבליותרפיה. המשתתפים יוזמנו לשתף ההתנסות החווייתית והיצירתית ולצאת מתוך כך לדיון בפוטנציאל הטיפולי – ביבליותרפי- יצירתי של הקלפים.
 
5. סוד הגן הנעלם  
מרי בת ה-10מוצאת באקראי את השער לגן הנעלם. בהיכנסה לשם היא מגלה קנוקנות ארוכות של שושנים שהזדחלו מעץ לעץ ולא היו עליהם כל עלים או פרחים. מרי לא ידעה אם הם חיים או מתים... אבל היא נמצאה בתוך הגן, והיא חשה שמצאה עולם שהוא כולו שלה. ואולי אחדים משיחי השושנים חיים עדיין ובבוא האביב יוכלו ללבלב ולפרוח? היא פסעה לאיטה בגן וראתה כי אי פעם היתה שם ערוגת פרחים, ומבצבצים מן העפר השחור שבתוכה כמה גבעולים דקים חדים וירקרקים: צמחים זעירים. אולי יש כאן עוד כאלה, חשבה. אלך הלאה ואראה. ולאחר שהקיפה את הגן כולו מצאה נבטים רבים כל כך עד שלבה נתמלא התרגשות... (מתוך "סוד הגן הנעלם", מאת פ.ה.ברנט)
 
בסדנא נחפש את השער לגן הנעלם שבתוכנו, נמצא את הנבטים המבצבצים מבין הענפים שיבשו ונחקור את הדרכים להעניק להם אור ומים שיאפשרו להם ללבלב ולפרוח.
 
6. כשמגבלות פוגשות דמיון 
שיטות הטיפול באמצעות אומנויות – והביבליותרפיה בתוכם – משתמשות בכוחם של הדמיון ושל היצירה כדי להתמודד עם קשיים בחיי המטופל. יונג השתמש בטכניקה של דמיון פעיל כדי להתמודד עם דיכאון שהיה שרוי בו, וויניקוט מדבר על היצירתיות ככוח מרכזי בהתפתחותו ובבריאותו הנפשית של האדם. בסדנא נעמוד על כוחם של המיטיב והמאפשר הדמיון ושל היצירתיות ואת מופעם הסימבולי בסיפורה של סינדרלה, שהיתה זקוקה לעזרתה של פיה ולכוח הקסם שלה, כדי להגיע לנשף בארמון; ובסיפורו של הסנדלר, שנזקק לעבודתם הלילית של הגמדים. הסדנא תאפשר מפגש עם הפיות והגמדים שבתוכנו, ותבחן - באמצעות תהליך המשלב מפגש בין סיפורים, דמיון, כתיבה ויצירה - את "כוח הקסם" של הדמיון במצבי חיים שונים.
 
7. מנדלות
מקורה של המנדלה בבודהיזם ובסנסקריט משמעה 'מעגל קסם', היא סמל של שלמות, איזון, שיווי משקל, סימטריה ואחדות-הניגודים. יונג מתייחס אל המנדלה כמסמלת את את ה'עצמי', הגרעין הפנימי של הנפש ואת תהליך יצירתה של המנדלה כמסמלת תהליך נפשי  של "מירכוז"  (centroversion). בסדנא נפגוש מעשייה בעלת מבנה של מנדלה, שגיבורה מחפש אחר סמל מנדלה מרפא – פרח לב הזהב; נחווה תהליכי מירכוז, נכתוב בתוך מבנה של מנדלה, וניצור מנדלות באמצעות מבחר רחב של חומרים. מתוך כך נעמוד על הכוח המרפא, המאזן והממרכז המיוחס למנדלה.
 

8. החיה השומרת, החיה המנחה – בהשראת מסעות שאמאניסטיים
הסדנא מתבססת על המסורת השבטית של מסעות שאמאניסטיים, בהם השאמאן - האחראי על האיזון הנפשי של השבט – ו"נוסע" ל"עולם שמתחת", כדי לחפש שם את החיה המנחה של אדם הפונה אליו בעת מצוקה. בהמשך הוא מאפשר מפגש בין האדם והחיה ותומך בפיתוח קשר ביניהם. אותו קשר מחבר את האדם מחדש עם מקורות היצירה וכוחות הריפוי העצמי הקיימים בלא מודע הקולקטיבי, וטיפוח החיבור עם ההיבט המכוון (Directive Aspect) של ה-Self.
 
 
כל ההשתלמויות משלבות מסעות בדמיון ותהליכים של כתיבה ויצירה במגוון רחב של חומרים,
​​​​​​​עם נגיעות תיאורטיות רלוונטיות.
 
 
מיקום: הרצליה
 
 
 
הרשמה ופרטים נוספים:    בטל. 054-4587504      במייל:  rivaperi@gmail.com
 

​​​​​​​
דף הבית טלפון