"" קורס בביבליותרפיה ככלי טיפולי לאנשי מקצועביבליותרפיה ככלי טיפולי לאנשי מקצוע

קורס שנתי 2019-2020

 
 בהנחיית ריבה פרי,    ביבליותרפיסטית
MA,     מדריכה רשומה      פסיכותרפיסטית  


קורס ביבליותרפיה שנתי הינו קורס מקיף ומעמיק
המיועד לאנשי מקצוע מתחומי הטיפול, החינוך, ההנחיה והייעוץ,
שמעוניינים להוסיף כלי טיפולי יצירתי ומרתק לארגז הכלים המקצועי
ולהתנסות בחוויה מעצימה, מרגשת ומטפחת של התפתחות ושל צמיחה.

 

 

במפגש הביבליותרפי  סיפורים, שירים, מטאפורות ותהליכי כתיבה 
נשזרים בתוך הדיאלוג הטיפולי
 
בקורס נעמוד על האיכויות המרפאות של הטקסט,
ונחווה את איכויותיו התירפויטיים של מעשה הכתיבה 

 

העיסוק בסיפורים והמשחק במילים מאפשר דיאלוג עקיף ולא מאיים בין מטפל למטופל, בין מורה לתלמיד, ובין הורה לילד ויצירת קשר בדרך משחקית, אשר עשויה להתאים גם לעבודה עם מתבגרים ומבוגרים המתקשים בדרך כלל לשחק באופן ספונטני.

 
נחווה ונבין כיצד ספר עשוי להפוך לאובייקט מנחם
כיצד המשמעויות הסימבוליות של סיפור מדברות באופן ישיר אל הלא-מודע של המאזין לו
כיצד עצם האקט של סיפור מעניק חוויה של ערסול ושל החזקה רגשית
כיצד הכתיבה מארגנת את החוויות הנפשיות, יוצרת תחושה של סדר פנימי
ומאפשרת לכותב "לדבר עם עצמו" באופן עמוק
המביא לידי תובנות חדשות
ומאפשרת חוויה של קתרזיס.

 

תכנית הקורס כוללת מפגש חווייתי ויצירתי עם טקסטים ספרותיים, שירים, פזמונים פופולריים, מיתוסים ואגדות; טכניקות שונות לגירוי הכתיבה, התנסות בכתיבה אינטואיטיבית ותרגול שלה לשחרור הכתיבה והשיח הפנימי עם עצמנו; עבודה עם מילים ומטאפורות, תמונות, קלפים, סיפורי ילדות, חלומות ודמיון; שילוב חומרי אמנות בעבודה עם טקסטים.

 

ובעיקר: הבנה מעמיקה של תהליך היצירה כתהליך מצמיח ומרפא.

הקורס בנוי משילוב בין תהליך אישי-יצירתי משמעותי לבין דיון בתיאוריות פסיכולוגיות רלוונטיות  ויאפשר למשתתפים לשלב כלים ביבליותרפיים בעבודתם המקצועית.


מיועד לאנשי מקצוע מתחום הטיפול, החינוך והייעוץ

בקורס השנתי מפגשים שבועיים של 4 שעות אקדמיות:   
 
ימי שלישי בבוקר, שעות  10:00 - 13:15

 
סה"כ 112 שעות 

הקורס מתקיים בהרצליה


מוכר כקורס רשות  לעובדי הוראה בשבתון
קוד מוסד: 1777
 
מועד תחילת הקורס: 29.10.19     מועד סיום הקורס: 23.6.2020
 
סמסטר א':  29.10.19  –  28.1.20
(4.2.20 - שעור השלמה במידת הצורך)
סמסטר ב':  3.3.20  –  23.6.20
חופשת פסח:  14.4.20, 21.4.20
יום הזיכרון: 28.4.20
[30.6.20 - שעור השלמה במידת הצורך]

 

מחיר הקורס: 6500 ₪  כולל מע"מ   

ניתן לחלק ל-10 תשלומים 


***משתתפות בקורס מספרות:"ריבה היא ה- Good enough mother שלנו, היא נותנת מרחב, שמה גבולות, מהווה דוגמה, ריבה היא הדמיון, המשחק והשרבוט, ההקשבה ועומק ההתבוננות. היא זו המסתכלת על "ילדיה" באהבה ובפליאה. כל אחד הוא יחיד ומיוחד, הוא פלא עבורה. ריבה נתנה לנו מחברת. מחברת  של מילים, מחברת שמחברת.. לעולם שבחוץ ולזה שבפנים.

ואני שבאתי כי רציתי לגעת במילה עם חששות, מחשבות ולעיתים אמירות שהיו יכולות למלא כאן קופות. יוצאת מעזה ומחוזקת באהבת המילה".

                                                                                    יעל אבל, מטפלת באמנות"לפני מספר שנים, כששנת השבתון הגיעה, חברה טובה המליצה בחום על הקורסים של ריבה. נרשמתי לקורס ביבליותרפיה, התחלתי ו...התמכרתי...   התמכרתי לכתיבה האינטואיטיבית והלא אינטואיטיבית, התמכרתי לאופן הנבון, המקבל והרגיש בו מתנהלת כל פגישה, התמכרתי - ואני לא מתמכרת בקלות...
 
הקורס תרם באופן משמעותי ביותר להתפתחות האישית שלי ולעבודתי בהוראה ולכן החלטתי להשתתף בקורסים נוספים של ריבה. לקורסים שלה יש בעיניי תרומה ייחודית לכל מי שעוסק בעבודה עם אנשים. הידע המקיף והמעמיק בתחומים רבים ושונים והרגישות והאמפטיה לכל משתתף בקורס ולמשתתפים כקבוצה יכולים לשמש כמודל. תרומה מיוחדת יש לדרך היצירתית בה ריבה מציגה את החומרים, דרך התורמת, עבור כל משתתף , להכרות מעמיקה יותר עם עצמו ועם היכולות שלו.
 
אני משתתפת  מאז בקורסים נוספים של ריבה. הקורסים שלה מאפשרים להתחדש, מעודדים ולצמוח ומעניקים חוויה מעצימה, מרגשת ומטפחת. והעיקר עבורי – אני לומדת להקשיב לעצמי, לשאול את עצמי מה אני רוצה, לראות גם את עצמי ולא רק את האחרים המשמעותיים לי ולשמור על עצמי. אני לומדת מי אני. 
ואסיים במילה גדולה: ת ו ד ה."

                                                               דינה תירוש, עוסקת בחקר האינטואיציה בחשיבה מתמטית"... בקורס הזה קורה בדיוק ההפך מהנחוץ, הדרוש, הסטנדרטי, השבלוני. הקורס הוא סוג של דיבור מתמשך עם עצמך; לשאול מה נשמע – ואז לחפש את התשובה ולהקשיב לה. מותר ורצוי לדבר, להתמקד ולכתוב על כל מה שיש עמוק בפנים – מחשבות, כאבים, שאלות, קשיים, לבטים. לא העובדות חשובות אלא התחושות; לא התאריכים מעניינים אלא הזיכרונות; לא היעדים או המחירים משמעותיים, אלא תקוות ותשוקות. מה שבוער הוא מה שקובע, ולא מה שראוי או צריך.

ריבה, תודה ענקית על קורס חווייתי, משמעותי מאוד ועוצמתי.. תודה על הנחיה חכמה, רגישה, קשובה ומלאת ידע וחמלה. ניווטת אותנו בין אינסוף שירים, סיפורים, דמויות, דימויים, ארכיטיפים, דמיון מודרך, משחק, נשימות, תיאוריות של הנפש; משייטות בים ענקי ומזמין של מילים, דגות את כל מה שיש לנו בפנים, מצוידות בחכה ארוכה ויצירתית שחילקת לנו בכל שבוע מחדש.

 

ותודה רבה לכל המשתתפות הנפלאות בקורס, שפתחו את הלב, חשפו את הבטן הרכה ונתנו כל כך הרבה מעצמן".                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      רנן נצר"למדתי במספר קורסים של ריבה. המיוחד בקורסים שלה, הוא שילוב מנצח בין התנסות מעשית במגוון שיטות ותרגילי כתיבה, לבין דיון לגבי אופי ההנחיה ולגבי טבעה של הכתיבה ושל המפגש עם טקסטים. השילוב הזה מאפשר להפוך למנחה שמקשיב היטב למשתתפים בקבוצה שלו ומזמין את המנחה עצמו להמשיך ללמוד ולהתפתח. בקורסים האלה הזה קיבלתי כלים ייחודיים של פיתוח וטיפוח החשיבה היצירתית, כלים לחקירת כוחה היצירתי של הכתיבה, אשר לא קיבלתי בשום קורס אחר.
מתוך הקורסים האלה בניתי את עצמי כמנחה של כתיבה יוצרת, ובהשראתם אני ממשיכה לפתח את היצירתיות שלי ולהמציא כל פעם מחדש את עצמי כמנחה, יוצרת וכותבת." 

נטלי בירקן, מנחה סדנאות כתיבה ״מתנת הכתיבה״

 להרשמה ולכל שאלה והתלבטות

דברו אתי, בטל. 054-4587504לשליחת הודעה לוואטסאפ הפרטי שלי
לחצו כאן

  

או מלאו את הפרטים בטופס הבא:

                 


 

 


 

דף הבית טלפון