"" קבוצת כתיבה טיפולית

 

 
 
 
קבוצת כתיבה טיפולית

בהנחיית ריבה פרי, ביבליותרפיסטית ופסיכותרפיסטית, MA

 

המשתתפים בקבוצה יתנסו בתהליכי כתיבה אישיים, אשר יאפשרו ביטוי ועיבוד של קשיים ומצוקות. בעבודה ישולבו גם כתיבה ויצירה בהשראת תמונות, קלפים טיפוליים, סיפורי ילדות, חלומות, דמיון ועוד.ההצטרפות לקבוצה כרוכה במפגש מקדים המיועד להכרות ראשונית
פרטים נוספים וקביעת פגישה בטל. 054-4587504

 
קבוצת הכתיבה הטיפולית  תזמין את המשתתפים לתהליך אישי מאד של כתיבה, בתוך מרחב בטוח, מזמין ומאפשר; תעסוק בדרכים למציאת הקול האישי  בכתיבה, בהתנסות בהנחת הקול האישי על הדף ובבדיקת האפשרויות לדייק יותר ויותר את אופני הכתיבה, ליצירת ביטוי מאפשר, יצירתי ומעבד של תכנים נפשיים שונים. כל משתתף יוזמן לחפש את דרכו האישית, את סגנון הכתיבה המייחד אותו, את קולו האותנטי,  ואת יחסי הגומלין המתאימים לו עם תהליכי הכתיבה שלו. שיתוף חברי הקבוצה בתכנים שהכתיבה מעלה יאפשר עיבוד טיפולי נוסף של תכנים אלה.

הכתיבה מארגנת את החוויות הנפשיות ויוצרת תחושה של סדר פנימי, מביאה לידי תובנות חדשות ומאפשרת חוויה של קתרזיס; היא מאפשרת להעלות על הנייר תכנים שהמטופל עדיין "אינו יודע שהוא יודע" ו"לשחק" עם מה שעולה כאשר השילוב בין דמיון למשחק מאפשרים את היצירה של דבר מה חדש; והשימוש בתוצרי הכתיבה כתיעוד של דברים שנאמרו בשלב מסוים באופן לא מודע מאפשר לחזור אליהם אחר-כך, להתבונן עליהם מזוית חדשה, רעננה ולאפשר עיבוד נוסף של התכנים הנפשיים שעלו וקיבלו ביטוי יצירתי באמצעות הכתיבה. 

לפן היצירתי חשיבות טיפולית מיוחדת: הכתיבה  מאפשר לברוא עולם באמצעות הדמיון, לפעול בעולם הנברא כפי שעדיין אי אפשר לפעול במציאות, לדבר עם דמויות דמיוניות / פנימיות, להיווצר ולהיוולד מחדש באמצעות היצירה. הדיאלוג הטיפולי היצירתי מבקש לעודד את תהליכי היצירה הטבעית של הנפש הנובעת מעצמה, המתהווה ללא הרף, יוצרת, בוראת, ממציאה את עצמה מחדש, וכך מתפתחת מתוך עצמה.

הפן ה"לא מילולי" של המילים, והאופי היצירתי של הטיפול באמצעות כתיבה ויצירה, מאפשרים נגיעה רכה והדרגתית בכאב ובטראומה, מציעים כלים אסתטיים ש"מחזיקים" מקומות השבר שאין בהם מילים, ומעודדים פיתוח של החלקים הבריאים של האישיות. 

איכויות אלה של הטיפול עשויות להתאים לכל אחד: לכל אדם שרוצה לדבר עם עצמו בתוך מפגש טיפולי מיטיב ותומך. אין צורך בניסיון מוקדם בכתיבה או בכישרון כתיבה. לשיח הטיפולי הקבוצתי נוסף כאן תהליך של יצירה, אשר מַבְנֶה ומעבד את החוויה הפנימית,  מעניק לעיתים הנאה אסתטית, ומאפשר טרנספורמציה שלה.

הקריאה בקול של הנכתב בפני הקבוצה, אם וכאשר זה מתאים לכותב (ואך ורק אם זה מתאים לו), מוסיפה היבטים מרפאים חשובים: המילים הכתובות - המושמעות מדברות אל הלא-מודע של הכותב ואל זה של הקבוצה ושל המנחה גם יחד, הוא מבטא רגשות מסוימים ומעורר רגשות נוספים, הוא מרעיד מיתרים של הנשמה, הוא יוצר מרחב של צליל ושל יופי ושל יצירה, שמחזיק בתוכו לעיתים כאב ועצב עמוקים שאין לאדם מילים כדי לומר אותם.


בהרצליה
 
 
 
ההצטרפות לקבוצה כרוכה במפגש מקדים המיועד להכרות ראשונית, ולסיוע בהחלטה: האם טיפול קבוצתי בכתיבה מתאים לך?
 
 
דף הבית טלפון