"" השתלמויות מרוכזות לאנשי מקצוע

השתלמויות מרוכזות לאנשי מקצוע

ההשתלמויות ניתנות במוזות או לצוותים מקצועיים במקומות העבודה
על פי הזמנה בטל. 054-4587504 

לכתוב טראומה - סדנא מרוכזת לאנשי מקצוע 
ההשתלמות תעסוק בבחינת ההיבטים התרפויטיים של תהליכי כתיבה אישית בטיפול בנפגעי ונפגעות טראומה מורכבת (CPTSD), בהשראת הספר "לכתוב היסטוריה, לכתוב טראומה" מאת דומיניק לה קפרה, בהוצאת רסלינג.

אספקטים לא-מילוליים של המילה
במפגש הביבליותרפי נעשה שימוש רב במלים ככלי טיפולי, כאשר בתוך הדיאלוג המילולי ממילא עם המטופל נשזרים גם סיפורים, שירים, מטאפורות ותהליכי כתיבה;  ובכל זאת נחשבת הביבליותרפיה כתחום טיפולי "לא-מילולי".  האספקטים הלא-מילוליים של המלה הם תרומתה של הביבליותרפיה לפסיכותרפיה. בסדנה נתנסה בעבודה עם מילים, טקסטים וטכניקות שונות של כתיבה. את ההתנסות ילווה דיון תיאורטי, אשר יקשור בין ההתנסות היצירתית האישית בסדנא לבין השימוש בביבליותרפיה ככלי טיפולי.
 
דימויים בחדר הטיפול – השתלמות למטפלים
הדימוי והמטאפורה הם מושגים מרכזיים בספרות ובביבליותרפיה, אבל הם גם חלק בלתי נפרד מהשפה היומיומית ומכל שיחה טיפולית באשר היא, עד כי לעיתים קרובות איננו שמים לב מתי נשזר לו דימוי, באופן לא מודע, בתוך הדיבור, בניסיון לספר משהו, או כדי לתאר טוב יותר את רגשותינו.
בהשתלמות נחווה שימוש בטכניקות ה"מזמינות" דימויים אל תוך השיח הטיפולי ומעודדות את העלאתם מן הלא מודע אל המודע; נבחן כיצד ניתן "לצוד" או "לדוג" את הדימויים העולים באופן ספונטני בשיחה; ניצור ונכתוב בהשראת הדימויים; נבחן את השפעתם היצירתית והטיפולית של עצם העבודה החווייתית עם הדימוי ללא פרשנות שלו, ואת משמעותם ותרומתם להבנה פסיכואנליטית מעמיקה של השיח, עם פרשנות שלו.


 
סיפור לפני השינה – הפסיכולוגיה של סיפורי ילדים
ספרי ילדים מיועדים תמיד לשני צרכני ספרות: באופן ישיר, הם פונים לילדים, ובאופן עקיף הם פונים להורה, או למבוגר אחר, אשר בוחר את הספר עבור הילד, ו"מתווך" לו את הסיפור והתמונות המלוות אותו. מה אומר הסיפור לילד, ומה הוא מנסה, מעל ראשו של הילד, לומר למבוגר? מה משמעות הסיפור בעולמו הפנימי של הילד? בקורס נפגוש ספרי ילדים שונים ונדון במשמעויותיהם הפסיכולוגיות.

אוצרות מעליית הגג – סדנא
בסדנא "נטפס" באופן מטאפורי אל עליית הגג הפרטית והמשפחתית, ונחפש אחר האוצרות החבויים שם: חפצים ישנים, ספרים מאובקים, תמונות בשחור-לבן, תכשיטים עתיקים, רהיטים שידעו ימים יפים יותר... נסיר את האבק מעל סיפוריהם  של האוצרות הממשיים והסימבוליים שנמצא, ניצור ונכתוב בהשראתם, ונבחן את הפוטנציאל הטיפולי-ביבליותרפי של התהליך.
 
 
דף הבית טלפון